WIEDŹMIN

CHRZEST OGNIA

moneta 50$

Kultowa seria Wiedźmin powraca w odsłonie piątej już kilogramowej monety Chrzest Ognia, wybitej z czystej próby srebra 999. Monetę zdobi wyjątkowy kamień – żółty agat, imitujący słońce na niebie i chorągwi, a wysoki relief nadaje monecie głębi i pozwala kolekcjonerom przenieść się do wiedźmińskiego świata.

Pierwsza moneta z serii podrożała o 400 %!

Sceny ukazane na monecie, zarówno na rewersie, jak i na awersie numizmatu przedstawione są bardzo dynamicznie i pozwalają odbiorcy zagłębić się w przygody Geralta z Rivii.

Rewers monety przedstawia scenę walki o most na Jarudze w momencie, gdy Geralt i Cahir porwali do boju cofające się pod naporem Nilfgaardczyków wojska królowej Meve. Pośrodku wiedźmin Geralt wyprowadza sztych mieczem w nadbiegającego przeciwnika, krótko po tym jak rzucił zaklęcie Aard, które wznieciło ogień i zamęt w nilfgaardzkich szeregach. Za nim Cahir na zdobytym wierzchowcu zagrzewa do walki liryjskie wojsko.

Na pierwszym planie chorąży z doborowego pułku cesarza Emhyra ściska w garści, łopoczącą nad bitewnym zgiełkiem chorągiew imperium z płonącym słońcem.

Płonące słońce to godło cesarstwa Nilfgaardu. Na rewersie widnieje zarówno na tarczy żołnierza, który walczy z wiedźminem oraz na chorągwi, górującej nad całą sceną w postaci zdobienia agatem.

Awers monety przedstawia scenę przygody drużyny Geralta podczas przeprawy przez rzekę Jarugę, gdzie wpadają w sam środek konfliktu zbrojnego między oddziałami Nilfgaardu a liryjskimi partyzantami królowej Meve. Wiedźmin i jego kompania, ścigani brzegiem przez żołnierzy, usiłują utrzymać prom na środku nurtu, by nie wpaść w ręce wroga.

Moneta została wybita w ograniczonym nakładzie 200 sztuk – to prawdziwy unikat na skalę światową.

Mennica Gdańska jako jedyna firma numizmatyczna na świecie wydaje monety z wizerunkiem książkowego wiedźmina, dzięki licencji udzielonej przez wybitnego pisarza – Andrzeja Sapkowskiego.

SPECYFIKACJA

50$

Nominał

Niue Island

Państwo

AG 999

Metal

1 kg

Waga

Ø 100 mm

Rozmiar

Oksydowany

Stempel

200 sztuk

Nakład

styczeń 2024

Data emisji

Wysoki Relief

Dodatki

numerowany rant

Dodatki

Agat

Dodatki

certyfikat, pudełko

Akcesoria

nakład wyprzedany