O Serii

Monety z wizerunkiem wiedźmina

Pomysł na monety z Wiedźminem powstał w 2018 roku. Łukasz Rosanowski, właściciel Mennicy Gdańskiej, prowadził wielomiesięczne rozmowy z Andrzejem Sapkowskim – twórcą świata wiedźmińskiego. Negocjacje okazały się owocne – Mennica Gdańska jako jedyna na świecie otrzymała prawa do emitowania monet kolekcjonerskich z wizerunkiem Wiedźmina opartych na prozie Andrzeja Sapkowskiego.

6 listopada 2019 roku odbyła się premiera pierwszych monet odpowiadających książce „Ostatnie Życzenie”. Co roku ukazuje się emisja odpowiadająca kolejnym tomom z Cyklu Wiedźmińskiego, która składa się z dwóch monet: 2 uncjowej (o wadze 62,2 g) oraz 1 kilogramowej.

W serii znajdą się zarówno monety kolekcjonerskie wybite ze srebra, ukazujące ważne wydarzenia z książek, wybite ze złota przedstawiające postacie z książek, jak i monety w kształcie statuy przedstawiające sceny i postacie z Cyklu Wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego. 

Monety kolekcjonerskie charakteryzują się bardzo wysokim reliefem oraz ciekawymi dodatkami, takimi jak wielowarstwowe szkło z płatkami złota, wstawka wydrukowana na drukarce 3D, czy platerowanie czystym złotem. Każda taka moneta zapakowana jest wraz z certyfikatem autentyczności w eleganckie, drewniane pudełko. Kolekcjonerskie monety charakteryzują się również limitowanym nakładem, podkreślającym ich wyjątkowość. Nakład każdej monety 2 oz wynosi 2000 sztuk, monety 1 kg – 200 sztuk, monety w kształcie statuy 5 oz – 1000 sztuk, a monet w kształcie statuy 1 kg – 100 sztuk. Nakłady nigdy nie będą zwiększone.

Monety z Wiedźminem są pełnoprawnymi monetami – posiadają nominał i gwarancję rządu. Z uwagi na prawo polskie, jedynie Narodowy Bank Polski posiada możliwość emitowania monet z walutą wyrażoną w złotówkach. Z tego powodu monety te posiadają nominał wyrażony w dolarach nowozelandzkich, a gwarancję ich prawdziwości i legalności zapewnia rząd wyspy Niue. Zwierzchnikiem tej wyspy jest głowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, dlatego na awersie monet musi znajdować się wizerunek Królowej Elżbiety II oraz napisy w języku angielskim.

Numizmatyczny Wiedźmin szybko podbił światowe rynki. Nakłady każdej emisji wyprzedają się w błyskawicznym tempie, a o naszych monetach rozpisują się krajowe oraz zagraniczne media. Monety z Wiedźminem otrzymały również osoby związane ze światem Wiedźmina – Andrzej Sapkowski, Michał Żebrowski, Tomasz Bagiński, czy Maciej Musiał. Wiedźmin jest obecny w świadomości fanów prozy, gier komputerowych oraz popularnego serialu. Fenomen Geralta będzie utrzymywał się jeszcze przez wiele lat.

Cykl Wiedźmiński składa się z 8 tomów:

  1. Ostatnie Życzenie
  2. Miecz Przeznaczenia
  3. Krew Elfów
  4. Czas pogardy
  5. Chrzest ognia
  6. Wieża jaskółki
  7. Pani Jeziora
  8. Sezon burz

Monety z Wiedźminem składają się z 8 emisji, z których każda odpowiada kolejnej książce z Cyklu Wiedźmińskiego.

Monety w kształcie statuy składają się z 12 emisji, z których 8 odpowiadać będzie kolejnym tomom z Cyklu Wiedźmińskiego, a 4 będą poświęcone scenom z książek z głównymi bohaterami. 

Plan emisyjny:

1. Wiedźmin, Biały Wilk (2021)
2. Ostatnie Życzenie (2022)
3. Miecz Przeznaczenia (2023)
4. Yennefer, Czarodziejka z Vengerbergu (2024)
5. Krew Elfów (2025)
6. Czas pogardy (2026)
7. Jaskier, Trubadur (2027)
8. Chrzest Ognia (2028)
9. Wieża Jaskółki (2029)
10. Ciri, Dziecko Niespodzianka (2030)
11. Pani Jeziora (2031)
12. Sezon burz (2032)

ETAPY POWSTAWANIA MONETY

Projekt

model 3d

Zdjęcie